Mládež a děti na Unionu: jaká byla sezona 2019/2020?

16.06.2020

Tak nám pomalu končí fotbalová sezóna 2019/2020, která byla přerušena Covidem. Všechny týmy Vršovic už se vrátily do tréninků a mnozí se snaží dohnat zápasové manko množstvím přáteláčků, turnajů a jiných týmových aktivit.

Pokud bychom měli ročník zhodnotit, musíme začít od nejmenších, což jsou u nás ročníky 2011 - 2016. Mladší přípravka pod vedením Jirky Chlebny a armády jeho mladých spolutrenérů šlape jako hodinky. Děti se učí první krůčky, zdokonalují se v herních činnostech jednotlivce a začínají se učit zákonitosti fotbalu a týmové hry.

V soutěžích dostávají pravidelně a spravedlivě prostor všichni a už na první pohled je vidět, že se nám daří to hlavní: Kluci a holky trénují a hrají s chutí, cítí se na Vrškách jako doma, k čemuž přispívá to, že se tréninky a zápasy evidentně baví i náš široký, mladý trenérský tým.

Starší přípravka nám počtově vyšplhala až skoro na dvacet hráčů. Tým složený půl na půl z ročníku 2009 a 2010 se už pomalu připravuje na podzimní přechod z formátu 5+1 na soutěž mladších žáků, která se hraje na půlku hřiště v počtu 7+1. Trenéři nenechávají nic náhodě a vyzkoušeli si tento formát při zimní lize ve Střešovicích. Od září budou hrát jako mladší žáci C ve druhé třídě.

Mladší žáci měli za úkol udržet přebor, což by se jim bývalo určitě podařilo, nebýt přerušení soutěže, protože po úvodních prohrách (hráli jsme díky o rok až dva mladším klukům velmi těžká utkání) jsme začali stoupat tabulkou nahoru. Nakonec se nesestupuje.

Náš tým složený převážně z ročníku 2008 doplněný třemi kluky 2007 a šesti šikovnými 2009 odehrál se dvěma týmy také kvalitní zimní ligu na Junioru, která se zatím úplně nedohrála a v níž se pohybujeme v horních patrech tabulky.

Zápasové manko se snažíme dohnat dvěma turnaji v Kolodějích, které se nám podařilo vyhrát a letní ligou v Uhříněvsi, kterou zatím procházíme bez prohry a pomalu se chystáme na vrchol sezóny: neoficiálním mistrovství republiky Ondrášovka Cup, kde nás budou čekat zápasy se slavnými velkými týmy. V základní skupině nás čeká např. Sparta, Olomouc, Dukla, České Budějovice......)

Příští sezónu budeme hrát Přebor mladších žáků a druhou třídu. Část kluků bude muset chodit hrát za starší žáky, tedy proti klukům o dva roky starším a vyzkouší si tedy hru na celé hřiště v počtu jedenácti hráčů.

Starší žáci potvrdili stoupající výkonnost a v přeboru opanovali nejvyšší příčky. Chystali se na jarní boje o první místo, nicméně koronavirus tyto plány zhatil. Ročník 2005 a 2006 absolvoval mimo jiné také tradiční zimní soustředění ve Vrchlabí, kde se kromě fotbalu věnoval také běžkám a jiným zimním aktivitám. V zimním období se tým zúčastnil například turnaje v Říčanech, který vyhrál a zimní ligy v Uhříněvsi, kde je zastavila až ve finále trochu nešťastně na penalty Čafka.

V poháru žáků jsme se dostali do čtvrtfinále, které se mělo hrát v dubnu, ale už k němu bohužel nestihlo dojít. V následující sezóně bude tento tým hrát v soutěži Přebor mladšího dorostu.

Naše dorosty U 17 a U 19 se premiérově zúčastnili divize, kam jsme se dík vyhranému loňskému přeboru dorostu probojovali.

Mladší kategorie U17 oproti očekáváním některých fanoušků (náš tým byl složen převážně z kluků o rok mladších, tedy ročník 2004) odehrál vyrovnaná kvalitní utkání a připsal si dokonce tři výhry. Dále se tým zúčastnil turnaje v Říčanech a zimní ligy na Unionu Strašnice.

Kategorii U19 se v divizi vedlo ještě mnohem lépe, měli po podzimu jen tři prohry a usadili se po skončení této části na druhém místě, o 5 bodů za Bohemkou.

Někteří dorostenci nastupovali za A tým mužů, s kterým společně trénují a připravovali se pomalu na podzimní přechod do dospělé kategorie. Vůbec se tam neztratili a nová sezóna by mohla být s naším mladým týmem velmi zajímavá.

Nezbývá tedy než popřát všem Vršovickým týmům úspěšnou sezónu 2020/2021 a pokud možno bez negativních zásahů přírody :)

Autor: Láďa Forejt, trenér ml.žáků, člen výboru