Novinky z týmů mužů

03.09.2020

Zdravím Vás přátelé Vršovického fotbalu, rád bych Vás informoval, co je nového u našeho mužského týmu, vlastně u obou mužských týmů, protože Vršovice od letošní sezóny znovu založili mužský B-tým :-) ale pojďme postupně...

Po loňské sezoně, která se nedohrála kvůli chřipce, a která pro nás byla slušně řečeno velice neúspěšná, jsme se vrhli do práce s ještě větším elánem a zaujetím než do té minulé, a to je už co říct. Přípravu jsme v podstatě začali v době, kdy jiné týmy ještě dohrávaly, sezonu různými přáteláky, a to 2. července velice silným dvoutýdenním tréninkovým blokem, kdy tréninky byly každý den v našem areálu ve Vršovicích. Oproti jiným týmům, které dojely sezonu do konce června, pak si daly 2-3 týdny volno a začaly přípravu, jsme zvolili jiný systém: odpočinek už v červnu a červenec věnovat hrubé přípravě, což si myslím jsme splnili nadstandardně. První dva týdny postupné nabírání kondice, osvěžování herních prvků z minulé sezony a co je nejdůležitější, seznamování se se všemi novými tvářemi, které se k nám už naplno přidaly, ať z řad našeho kvalitního dorostu, anebo z posil co se nám povedlo udělat do Vršovic.

Po této dřině v Praze se nám povedlo něco, co tady dlouho nebylo, a to letní soustředění mužů v celkovém počtu 22 hráčů a 5 členů realizačního týmu na celých 5 dní !!! Byli jsme v hotelu Aurum v Černém dole a nejde to popsat jinak než jako velice povedená týmová akce. Sice se opět hodně makalo, dvakrát denně tvrdé výběhy po sjezdovkách a okolní kopcovité přírodě, večer posilovna, ale byl čas i na regeneraci a zábavu, k dispozici jsme měli kdykoliv bazén a vířivku, saunu, nechyběla tělocvična na ping pong, venkovní kurty na tenis a nohejbal, na pokojích velké televize (což uvítali naši pařiči Play Stationu), v restauraci super kafčo a pívo, prostě paráda, můžeme jen doporučit a jistě se tam budeme rádi vracet, ještě jednou moc děkujeme :-). Co ovšem bylo nejdůležitější, že kluci byli delší dobu pospolu a mohli se tak dobře poznat, stmelila se tam parta, vznikly nové zážitky, z tohoto máme s trenéry radost největší. Na soustředění jsme měli i dva přátelské zápasy, první v pátek v Trutnově a druhý v neděli ve Vrchlabí. Oba zápasy jsme sice prohráli, ale přesto splnily účel, hráči hráli pod velkou únavou z tréninků, takže jsme je mohli dobře poznat i po jiné sportovní a psychické stránce, když nejsou v komfortní situaci. Zároveň bych rád poznamenal, že hrát ve Vrchlabí je radost fotbalu, protože takový areál by jim mohly závidět druholigové kluby, opravdu paráda co tam mají k dispozici...

Po návratu ze soustředění jsme měli zhruba 3 týdny do začátku mistráků, takže se začala ladit i herní část našeho projevu. Tréninky nepolevily, naopak se ještě zvedla účast hráčů, přeci jen ta největší dřina byla za námi, tak se začali připojovat i řekněme méně trénující typy, že jo Zuky :-).

Jak jsem zmiňoval na začátku, k naší velké potěše se podařilo znovu založit B-tým mužů, jehož trénováním byl oficiálně pověřen trenérský tandem Michal Pazdera a ikona Vršovic Jan Šimr starší. Bylo to na jednu stranu logické řešení, protože kádr A-mužů byl po minulé sezoně v počtu minimálně 20 lidí a k tomu jsme věděli, že nám přijde cca 10 dorostenců, navíc jsme byli úspěšní i na přestupovém poli a ještě k tomu se k nám připojili někteří úplně noví kluci, kteří přišli sami zvenku, tudíž bychom pro spoustu z nich neměli uplatnění kdyby Béčko nevzniklo. Nakonec to dopadlo dle našeho očekávání, na začátku přípravy jsme měli na papíře 30 lidí, zhruba týden před prvním mistrákem Áčka jsme jich napočítali 36, takže obrovská spokojenost. Samozřejmě si nemyslete, že se scházíme pokaždé v 35 lidech, trénujeme sice společně Áčko i Béčko, ale pokaždé někdo nemůže kvůli práci, škole či jiným povinnostem (viď Kubel :-)). Ovšem je radost mít na tréninku cca 20-25 lidí a z toho skládat kluky na jednotlivé zápasy. Na zápas Áčka nyní pravidelně bereme maximální možný počet lidí, co může být, tudíž dva brankáře a šestnáct hráčů, i když se bohužel stane, že se dva kluci nedostanou na hřiště, ale zase díky tomu máme na střídačce obrovskou variabilitu postů a můžeme lépe reagovat na zápas, což se nám už několikrát vyplatilo. A na zápas Béčka bereme právě kluky, co tolik nehrají v Áčku, plus ostatní poctivě trénující a snažíme se spravedlivě rozdělovat jejich herní vytížení, aby byly všichni spokojeni. Zároveň se ještě snažíme do Béčka brát kluky z dorostu, aby začali pomalinku nasávat atmosféru v chlapech a případný budoucí postup do dospělé kategorie pro ně nebyl moc velký skok. Obrovský oříšek, a zároveň velký úkol pro realizační tým, byl srovnat různě velká ega všech kluků, protože bohužel za Áčko nemůžou hrát všichni, ač si to třeba někteří myslí. Najednou tu totiž byla situace, na kterou nebyli kluci moc zvyklí, a to plná kabina vlčáků co se pere o místo v sestavě a musí trénink co trénink trenérům dokazovat nejen svojí účastí, ale i svým přístupem k tréninku, že mají na to hrát v Áčku. A navíc ještě pak i v zápase dokázat, že na to máte, protože pokud nezahrajete, tak třeba příště hrát zase nemusíte. Na začátku jsme to klukům takto řekli a myslím, že se nám to vcelku podařilo ukočírovat. Samozřejmě nikdy nebudou všichni spokojení, ale to se nedá nic dělat. Pro trenéry naopak skvělá situace, někdy teda máme zamotanou hlavu, na koho v zápase vsadíme, ale lepší než mít třeba jen 12 kluků na zápas, což občas vidíme u našich soupeřů ve skupině... Jde o to, aby kluci pochopili, že hrát za Béčko není žádná ostuda, a že když poctivě pracuješ na tréninku a pak zahraješ kvalitně za Béčko, můžeš se dostat výš, dveře do Áčka má každý z kádru otevřené.

V této pozici jsme tedy po soustředění začali pracovat na herní stránce obou týmů... Krásné počasí, na tréninku vždy minimálně 22 kluků, dobrá nálada, po tréninku regenerace v ledových kádích, dobroty v kabině, prostě super atmosféra. V plánu byly dva přáteláky pro Áčko a dva pro Béčko, aby kluci měli dostatek vytížení, a my jsme si tak mohli vyzkoušet spoustu věcí. Áčko hrálo na Zlíchově s domácími, kteří mimochodem nyní vedou vedlejší A-třídovou skupinu B. Výsledek 2:2 byl znamením, že to vypadá slušně. Druhý zápas a vlastně i generálka na mistrák byl s naším již tradičním soupeřem z Braníku, který (kdyby nebylo chřipky) by loni nejspíše postoupil do přeboru. Výhra 3:2 a solidní výkon nás utvrdil v tom, že se naše práce vyplácí, hlavně po fyzické stránce, protože zatímco soupeř posledních 20 minut doslova tahal nohy, my jsme naopak zápas dokázali zvrátit v náš prospěch. Béčko hrálo svůj první přátelák s Novou Vsí, tímto bych rád poděkoval našemu bývalému spoluhráči Davidovi Frýbertovi za domluvení tohoto zápasu, ač to bylo pro jeho stávající tým velké sousto, soupeř totiž hraje 4. třídu a proti našim mladým klukům, z nichž by více jak polovina měla na to hrát v Áčku to bylo jako kočka - myš, výsledek 7:2 byl pro soupeře ještě milosrdný. Druhý zápas už měl parametry utkání na úrovni 1. B třídy, vždyť náš soupeř Dukla Jižní Město B aspiroval loni na postup z 2. třídy. Taktéž děkujeme Danu Obergruberovi za domluvení přáteláku, jistě této možnosti využijeme i v budoucnu. Výhra 7:4 ukázala, že náš současný B-tým je kvalitně připravený nejen na 3. třídu, ale že cílem této party je do dvou let vykopat 1.B třídu a napevno se v ní usadit. Někomu by se mohlo zdát, že dostat 2 góly od týmu ze 4. třídy a 4 góly od Dukly JM B je hodně, ale vězte, že v té době jsme měli z různých důvodů pryč všechny čtyři brankáře, takže do brány musel hlavní trenér A-týmu Michal Bareš, což se projevilo právě na větším počtu vstřelených branek :-) .

Suma sumárum, kluci to chytli za správný konec, přípravu odmakali, dali tomu opravdu hodně, za což jim moc děkujeme. Ono opravdu není jednoduché splnit požadavky které jsme na ně naložili, vždyť jen v červenci jsme měli 18 tréninků na hřišti, k tomu náročné soustředění, v srpnu tréninky jen 4x týdně a přípravné zápasy k tomu, není lehké se přinutit jít toto odmakat po práci či po brigádě, klobouk dolů před klukama.

Jak se ovšem ukázalo, obrovská dřina klukům nese kýžené ovoce v již rozběhlých soutěžích. Áčko je na průběžném druhém místě v 1.A-třídě, když jasně vyhrálo první tři zápasy a remizovalo na půdě dalšího aspiranta na postup, Béčko si zatím podmaňuje svoji skupinu dvěma výhrami s impozantním skórem 16:1. Je vidět, že dřina a pracovitost se vyplácí... Sezona je však ještě dlouhá, stát se může cokoliv a proto doufáme, že nepolevíme a budeme pokračovat v nastaveném trendu.

Na závěr bych chtěl za všechny kluky poděkovat naší vedoucí Zuzce Barešové za její administrativní vedení týmu, ač se to občas neobejde bez zmatků a malých chybiček, ale kdo je nedělá že? J Dále nám dělá skvělý servis před zápasem, co se týče ovoce a čokolády, tolik nezbytné pro kvalitní výkon. Další neméně podstatnou osobou je Ivo Přívratský, masér, bez kterého by někteří kluci nejspíš nepřežili soustředění a který je s námi co mu práce a rodina dovolí, aby byl klukům k dispozici na trénincích i na zápasech. Dále děkujeme vedení klubu za podporu obou týmů, že nám umožnili založit Béčko a že naslouchají našim nemalým požadavkům, co se týče podmínek a vybavení.

Za mě osobně děkuji kolegům trenérům, hlavně díky této partě se totiž povedlo docílit ve Vršovicích toho co se nyní děje, pozitivní atmosféra, dobrá fotbalová parta, ochota tvrdě pracovat, táhnout za jeden provaz... Je to hlavně jejich zásluha, jejich obětovaný čas tomuto klubu, který by mohli jistě trávit jinak, poděkování patří i jejich rodinám, bez kterých by se tomu nemohli věnovat v takovém časovém prostoru.

Budeme samozřejmě moc rádi, když nás budete chodit podporovat v co největším počtu na zápasy, snad Vás budeme těšit góly a hezkým fotbalem, na každém domácím zápase je místo vstupenky zápasový program, kde se vždy dozvíte něco nového o klubu anebo o hráčích, o poločase se losuje o klobásu od našeho klubového výživového poradce Jardy Suchého, můžete si dát skvělé pivo či malinovku a pokecat s přáteli okolo Vršovického fotbalu. Máme i facebookové stránky a Instagram, kde jsou informace o zápasech.

Děkuji za podporu a těšíme se na Vás na dobrém fotbale :-)

SKUV # NEJSME TÝM, JSME RODINA

Šopor Antonín, asistent trenéra a člen výboru SK Union Vršovice