Starší žáci vstupují poprvé do sezóny se sportovními cíli

27.08.2019

Ročník 2005 je dlouhodobě veden stejným trenérským týmem, který má jasnou vizi. 

Od přípravky až do prvního roku starších žáků šly výsledky stranou. Důležitá byla individuální výkonnost jednotlivých hráčů postupně obohacována o týmové pojetí. Tým je dlouhodobě stabilizovaný, odchody jsou minimální, příchody kvalitní. Kladnou stránkou aktuálně propagovaného nehraní na výsledky je možnost v klidu pracovat s hráči a zaměřit se na kvalitu výkonu. Nevýhodou je utlumování týmového vítězného myšlení, které ale v pozdějším věku hraje klíčovou roli.

V letošním roce nastal vhodný čas stanovit hráčům sportovní cíle. Většina z nich vstupuje do konkurenčního prostředí i ve škole, kdy se bude snažit dostat na střední školy a je čas v nich "probudit tygra". Uvidíme, jak jim to půjde, kvalitu mají, teď do hry musí přinést také vůli po vítězství. Tým ve vyrovnaných zápasech dlouhodobě doplácí na totální herní výpadky, kdy během několika minut obdrží několik branek. Tohle je věc související právě s vítěznými typy hráčů, kteří by se neměli po obdrženém gólu psychicky složit, ale naopak nakopnout sebe a případně i spoluhráče.

Naším cílem je hrát špičku pražského přeboru a dostat se do semifinále poháru. Tajný sen je získat jednu z trofejí. Vzhledem ke kvalitě kádru jsou cíle splnitelné. Mužstvo vyspělo, téměř jednohlasně si zvolilo svého vůdce, který je povede, a který má na to, aby svou roli zvládl. Většinu postů máme zdvojených, kádr by potřeboval doplnit jen o jednoho fyzicky vyspělého komunikativního stopera. Pokud vypadne někdo ze stabilní stoperské dvojice, budeme to muset lepit v menší kvalitě. Naší silnou stránkou je ofenziva, kde máme minimálně tři hráče, kteří jsou schopní se v každém zápase individuálně prosazovat a střed pole, kam kumulujeme kvalitu. Slabinou je jednoznačně rozehrávka od gólmana, pokud bychom ji zlepšili, hodně nás to posune.

V tuto chvíli kádr starších žáků čítá 19 hráčů (16 z ročníku 2005 a 3 z 2006). Na doplnění už hledáme kvalitu, určitě by se ještě 1-2 kvalitní hráči, hlavně do obrany, hodili. Tým se snaží o rozestavení 4-2-3-1, které odpovídá modernímu pojetí fotbalu, a hlavně na něj máme i typově vhodné hráče. Chtěli bychom se prezentovat aktivním fotbalem se zaměřením na pressing a přepínání. Sezóna nám začíná 7.9. na Dukle, což je soupeř, který ukáže, jestli jsou naše cíle reálné.

Soustředění, které probíhalo v Kondraci, máme za sebou. Proběhlo téměř ideálně. Odehráli jsme dva zápasy - s domácím mužstvem 15:1 a s Vlašimí U14 7:7. Druhé utkání nás prověřilo a ukázalo, o čem jsem psal výše. Z vedení 3:0 soupeř otočil až na 3:6, přičemž nejhorší byly 4 slepené branky během začátku druhého poločasu. Tým se pak sice zvedl, což je mu ke cti, ale tohle se prostě nesmí stávat, pokud chceme být v přeboru úspěšní.

Do startu soutěže zbývá ještě několik dní, které vykryjeme tréninkem a přátelským utkáním v Podolí. Pro letošek jsem stanovil heslo "Aktivita a odolnost." Pokud se jím budeme řídit, věřím, že budeme úspěšní.

Martin Kodýdek, trenér starších žáků U15